گروه پژوهشی تاریخ تمدن اسلامی

معرفی گروه پژوهشی تاریخ تمدن اسلامی

قرار گرفتن دروس معارف اسلامی در برنامه آموزشی مقطع کارشناسی کلیه رشته‌های تحصیلی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی در همین راستا و در نتیجه سال‌ها تجربه امور آموزشی و پژوهشی در اداره آموزش و سپس مرکز تدوین و برنامه‌ریزی متون درسی در زیر مجموعه معاونت اساتید نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، دانشگاه معارف اسلامی در سال ۱۳۸۴ تاسیس شد.

یکی از رسالت‌های دانشگاه معارف اسلامی ارتقای کیفی محتوای آموزشی و تدریس اساتید گروه‌های معارف دانشگاه‌ها می‌باشد. اگرچه فرایند یاددهی ـ یادگیری در دانشگاه‌ها نیازمند راهبردهایی است که منجر به رشد توانایی‌های خلاق اساتید می‌شود. اما این موضوع در مورد گروه‌های معارف دانشگاه‌ها از اهمیت دوچندانی برخوردار است؛ زیرا که این دروس در بسیاری از موارد برای دانشجویانی تدریس می‌شود که در عرصه علوم انسانی تحصیل نمی‌کنند.

تشکیل گروه پژوهشی تاریخ و تمدن اسلامی در «دانشگاه معارف اسلامی» نیز در جهت فراهم‌ساختن بسترهای لازم برای بهبود هر چه بهتر فرایند یاددهی ـ یادگیری اساتید و دانشجویان در گروه‌های معارف دانشگاه‌ها در عرصه تاریخ فرهنگ و تمدن اسلامی و تاریخ اسلام و تاریخ امامت می‌باشد.

گروه پژوهشی تاریخ و تمدن اسلامی یکی از گروه‌های پنج­گانه دانشگاه معارف اسلامی است که به تناسب پنج گرایش دروس معارف اسلامی در دانشگاه‌ها ایجاد شده است.

افزودنی است که مدیریت این گروه در مرکز تدوین و برنامه‌ریزی متون درسی در زیر مجموعه معاونت اساتید نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها را حجت الاسلام و المسلمین محمد خردمند و سپس دکتر محمد نصیری بر عهده داشتند. و بعد از تأسیس دانشگاه معارف اسلامی دکتر محمد حسین دانش کیا و سپس دکتر سید سعید روحانی مدیریت گروه پژوهشی تاریخ و تمدن اسلامی را بر عهده داشتند.

رسالت و اهداف

تدوین، ارتقای کیفی و بازنگری کتاب‌های درسی گروه معارف در عرصه تاریخ صدر اسلام، تاریخ امامت و تاریخ فرهنگ و تمدن اسلامی، تدوین کتاب‌های دانش‌افزایی در عرصه تاریخ صدر اسلام، تاریخ امامت و تاریخ فرهنگ و تمدن اسلام حمایت از محصولات علمی اساتید دروس معارف در عرصه تاریخ فرهنگ و تمدن اسلامی، حمایت از ایده‌ها و روش‌های تدریس خلاقیت‌محور (در راستای یادگیری برانگیزاننده و معنادار در دانشجویان) در عرصه تاریخ فرهنگ و تمدن اسلامی، تعامل اثربخش با مراکز علمی و پژوهشی در راستای تولید کتاب‌های دارای اولویت در عرصه تاریخ فرهنگ و تمدن اسلامی و تاریخ صدر اسلام و تاریخ امامت، تلاش برای مهارت‌افزایی تدریس اساتید تاریخ گروه معارف دانشگاه‌ها.

مشخصات گروه

  1. مدیر گروه

نام: دكتر محمد كرمانی‌كجور

تخصص: دكتری مدرسی معارف اسلامی گرايش تاريخ و تمدن اسلامی

شماره تلفن: ۳۲۱۱۰۵۸۳ ـ ۰۲۵

صفحه شخصی: 

  1. دبیر پژوهشی گروه

نام و نام خانوادگی علی محمدی
تخصص کارشناسی ارشد تاریخ تشیع
شماره تماس ۳۲۱۱۰۲۳۴ ـ ۰۲۵۳
ایمیل History.maaref@gmail.com
  • آدرس: قم، بلوار جمهوری اسلامی، بین کوچه ۴ و ۶، دانشگاه معارف اسلامی، طبقه دوم، معاونت پژوهش، اتاق ۲۰۸، گروه پژوهشی تاریخ و تمدن اسلامی.

آثار گروه

در این زمینه گفتنی است که این گروه تاکنون ۶۳ عنوان کتاب در عرصه «تاریخ صدر اسلام»، «تاریخ امامت» و «تاریخ فرهنگ و تمدن اسلامی» منتشر کرده است. کتاب های منتشر شده عبارتند از:

الف: کتاب­­های درسی

گروه هدف و مخاطب کتب درسی، دانشجویان و دانش‌پژوهان مقطع کارشناسی دانشگاه‌ها، مراکز و مؤسسات علمی هستند. از اهداف این گروه در یک برنامه بلند مدت، تدوین و تالیف کتب درسی متناسب با شاخه‌های اصلی رشته‌های دانشگاهی است. تاکنون در این گروه 20 عنوان کتاب درسی منتشر شده است.

لینک

ب: کتاب­های کمک درسی

کتب کمک درسی نیز با هدف دانش‌افزایی و تقویت بنیة علمی مدرسان معارف اسلامی نگاشته می‌شود که تا کنون در موضوعات مختلف تاریخ فرهنگ و تمدن اسلامی، تاریخ اسلام و تاریخ تشیع و امامان شیعه(ع) 43 عنوان کتاب توسط این گروه چاپ شده است.

گروه پژوهشی تاریخ و تمدن اسلامی جهت بهبود و ارتقا سطح علمی این کتب و بروز‌رسانی این آثار همواره از دیدگا‌ه‌ها، پژوهش‌ها و آثار قلمی اساتید و اندیشمندان حوزه معارف اسلامی استقبال می‌کند و به همین منظور در برگزاری نشست‌ها و همایش‌های علمی متناسب با گرایش های علمی و نیازهای مدرسان معارف اسلامی همچون برگزاری جلسات نقد کتاب با واحد ارزیابی و امور پژوهشی دانشگاه معارف اسلامی مشارکت می‌کند.

لینک

ج. فصلنامه علمی پژوهشی تاریخ فرهنگ و تمدن اسلامی

لینک