گروه پژوهشی قرآن و متون اسلامی

معرفی گروه پژوهشی قرآن و متون اسلامی

قرار گرفتن دروس معارف اسلامی در برنامه آموزشی مقطع کارشناسی کلیه رشته‌های تحصیلی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی در همین راستا و در نتیجه سال‌ها تجربه امور آموزشی و پژوهشی در اداره آموزش و سپس مرکز تدوین و برنامه‌ریزی متون درسی در زیر مجموعه معاونت اساتید نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، دانشگاه معارف اسلامی در سال ۱۳۸۴ تاسیس شد.

یکی از رسالت‌های دانشگاه معارف اسلامی ارتقای کیفی محتوای آموزشی و تدریس اساتید گروه‌های معارف دانشگاه‌ها است. اگرچه فرایند یاددهی ـ یادگیری در دانشگاه‌ها نیازمند راهبردهایی است که منجر به رشد توانایی‌های خلاق اساتید می‌شود؛ اما این موضوع در مورد گروه‌های معارف دانشگاه‌ها از اهمیت دوچندانی برخوردار است؛ زیرا که این دروس در بسیاری از موارد برای دانشجویانی تدریس می‌شود که در عرصه علوم انسانی تحصیل نمی‌کنند.

دانشگاه معارف اسلامی در راستای تحقق این مهم، با تشکیل گروه های پژوهشی در پنج رشته مدرسی معارف اسلامی، گامی پر برکت برای تأمین کتب درسی معارف اسلامی و انتشار کتاب های کمک درسی مربوطه به منظور ارتقاء کیفی دانش اساتید و دانشجویان برداشته است. از این رو به تناسب پنج گرایش دروس معارف اسلامی در دانشگاه‌ها، گروه پژوهشی قرآن و متون اسلامی به عنوان یکی از گروه‌های پنج­گانه دانشگاه معارف اسلامی ایجاد شده است.

پیدایش گروه پژوهشی قرآن و متون اسلامی نیز در جهت فراهم‌ساختن بسترهای لازم برای بهبود هر چه بهتر فرایند یاددهی ـ یادگیری اساتید و دانشجویان در گروه‌های معارف دانشگاه‌ها در عرصه معارف قرآن و نهج البلاغه است.

تعریف

«گروه پژوهشی قرآن و متون اسلامی»، گروهی علمی ـ پژوهشی است که زیر نظر معاونت پژوهش دانشگاه معارف اسلامی و به منظور فراهم آوردن زمینه رشد و هدایت استعدادها و پرورش خلّاقیت‌های فردی و گروهی اساتید معارف دانشگاه‌ها با محوریت تفسیر قرآن و نهج البلاغه در ساحت‌های تدریس و پژوهش و تأمین محتوای آموزشی در این زمینه تأسیس و اداره می‌شود.

رسالت و اهداف

تدوین، ارتقای کیفی و بازنگری کتاب‌های درسی گروه معارف در عرصه تفسیر قرآن و نهج البلاغه.

تدوین کتاب‌های دانش‌افزایی در عرصه معارف قرآنی و حدیثی.

حمایت از محصولات علمی اساتید دروس معارف در عرصه معارف قرآنی و حدیثی.

حمایت از ایده‌ها و روش‌های تدریس خلاقیت‌محور (در راستای یادگیری برانگیزاننده و معنادار در دانشجویان).

تعامل اثربخش با مراکز علمی و پژوهشی در راستای تولید کتاب‌های دارای اولویت با محوریت مباحث قرآن، علوم قرآن و علوم حدیث.

تلاش برای مهارت‌افزایی تدریس اساتید تاریخ گروه معارف دانشگاه‌ها.

مشخصات گروه

  1. مدیر گروه

نام: حجت الاسلام محمدهادی منصوری

تخصص: تفسیر علوم قرآن و حدیث

شماره تلفن:۳۲۱۱۰۶۹۹-۰۲۵

صفحه شخصی: 

  1. دبیر پژوهشی گروه

نام و نام خانوادگی حجت الاسلام دکتر علی سراقی
تخصص دکترای مدرسی معارف اسلامی گرایش قرآن و متون اسلامی
شماره تماس ۳۲۱۱۰۵۶۵-۰۲۵
  • آدرس: قم، بلوار جمهوری اسلامی، بین کوچه ۴ و ۶، دانشگاه معارف اسلامی، طبقه دوم، معاونت پژوهش، اتاق ۲۰۷، گروه پژوهشی قرآن و متون اسلامی.

آثار گروه

در این زمینه گفتنی است که این گروه تاکنون کتب متعددی در عرصه «تفسیر موضوعی قرآن کریم»، «تفسیر موضوعی نهج البلاغه» و کتب کمک درسی منتشر کرده است. کتاب های منتشر شده عبارتند از:

الف: کتاب­­های درسی

گروه هدف و مخاطب کتب درسی، دانشجویان و دانش‌پژوهان مقطع کارشناسی دانشگاه‌ها، مراکز و مؤسسات علمی هستند. از اهداف این گروه در یک برنامه بلند مدت، تدوین و تالیف کتب درسی متناسب با شاخه‌های اصلی رشته‌های دانشگاهی است.

لینک آثار درسی

ب: کتاب­های کمک درسی

کتب کمک درسی نیز با هدف دانش‌افزایی و تقویت بنیة علمی مدرسان معارف اسلامی نگاشته می‌شود که تا کنون در موضوعات مختلف تاریخ فرهنگ و تمدن اسلامی، تاریخ اسلام و تاریخ تشیع و امامان شیعه(ع) ده‌ها کتاب ارزشمند و مفید توسط این گروه چاپ شده است.

گروه پژوهشی قرآن و متون اسلامی جهت بهبود و ارتقا سطح علمی این کتب و بروز‌رسانی این آثار همواره از دیدگا‌ه‌ها، پژوهش‌ها و آثار قلمی اساتید و اندیشمندان حوزه معارف اسلامی استقبال می‌کند و به همین منظور در برگزاری نشست‌ها و همایش‌های علمی متناسب با گرایش های علمی و نیازهای مدرسان معارف اسلامی همچون برگزاری جلسات نقد کتاب با واحد ارزیابی و امور پژوهشی دانشگاه معارف اسلامی مشارکت می‌کند.

لینک آثار کمک درسی

ج. فصلنامه علمی پژوهشی مطالعات تفسیری

لینک